SIERPIEŃ


KUCHENNE REWOLUCJE – w tym tygodniu w ramach projektu „Kuchenne rewolucje” dzieci z naszego przedszkola zapoznały się z zawodem kucharza. Dowiedziały się jak wygląda jego codzienny ubiór oraz jakie zadania ma on do wykonania w swoje pracy. Nasze pociechy wykonywalny prace plastyczne, próbowały składników potrzebnych kucharzowi w codziennej pracy, a na sam koniec projektu dzieci wcieliły się w role kucharzy i same przygotowały przepyszne owocowe szaszłyki, które następnie zjadły ze smakiem.

LIPIEC


NASZE PLONY- 28 lipca przedszkolaki zebrały swoje pierwsze plony. Dzieci pozrywały z ogródków przedszkolnych fasolkę szparagową, którą same zasadziły. Każdy przedszkolak obrał fasolkę, umył po czym wspólnie ją ugotowaliśmy a potem skosztowaliśmy. Fasolka była pyszna i świetnie nadawała się jako dodatek do naszego obiadu.

DZIEŃ RYBY – Dzisiaj w grupie Cytrynek i mandarynek zawitał świat wody oraz ryby. Dzieci na początku dowiedziały się o najważniejszych gatunkach ryb na całym świecie a potem wykonały własne akwarium z rybkami w środku na koniec zajęć malowały farbami papierową rybę i wyklejany ją kolorowymi łuskami.

ZABAWY W OGRODZIE NASZEGO PRZEDSZKOLA – dzisiaj jest  piękna słoneczna pogoda 🙂 a My się kąpiemy i opalmy 🙂

W TAJEMNICZEJ KRAINIE GADÓW Z AGAMĄ BRODATĄ –  w dniu dzisiejszym gościliśmy w naszym przedszkolu Firmę Format wraz z warsztatami zoologicznymi o tematyce: W tajemniczej krainie gadów z agamą brodatą.Podczas warsztatów dzieci wzięły czynny dział poprzez rozwiązywanie zagadek, łamigłówek i rebusów.Integralną częścią pokazu były zdjęcia pamiątkowe z bohaterem warsztatów Agamą Brodatą.

DZIEŃ TĘCZY – Dzisiaj w grupie mandarynek zawitała tęcza. Dzieci najpierw dowiedziały się z ilu kolorów składa się tęcza a potem wykonały wspólnie kolorowe tęcze. Całość dopełniła zabawa z chustą animacyjną.

WAKACYJNA PODRÓŻ – tego dnia dzieci w grupie Poziomek wyruszyły w rejs na wakacyjną podróż. Dzieci wykonały żaglówki za pomocą różnokolorowych kół. Przedszkolaki mają barwną wyobraźnię, Stworzyły opowiadanie, gdzie taką żaglówką mogą dopłynąć np. do krainy motyli 🙂

RYBKA TU..RYBKA TAM…- Dzisiaj dzieci z grupy Cytrynek stworzyły piękne prace plastyczne – rybki w morzu. Wszystkie maluchy pracowały z wielkim zaangażowaniem.

LATAWCE, DMUCHAWCE..WIATR… – Dzieci z grupy winogronek ozdabiały swoje latawce według własnej inwencji twórczej. Latem, gdy wieje wiatr latawce to swietna sprawa.

ZAJĘCIA NA KORCIE TENISOWYM – Przedszkolaki wybrały się dzisiaj na pierwszy wakacyjny wyjazd na kort tenisowy w Świdnicy. Podczas zajęć trener pokazywał dzieciom w jaki sposób trzyma się rakietę i jak prawidłowo odbijać piłeczkę tenisową. Winogrona i Poziomki aktywnie brały udział w zajęciach, mając przy tym dużo radości.

CZERWIEC


 

TURNIEJ GRY W WARCABY – 30 czerwca odbył się w naszym przedszkolu turniej gry w warcaby. Poziomki i winogrona walczyły o zdobycie wysokich miejsc. Wszystkie dzieci otrzymały dyplomy a dzieci z grupy poziomek zdobyły 3 pierwsze miejsca: III miejsce zdobyła Wanda, II miejsce Michał, I miejsce Hania. Wszystkim serdecznie gratulujemy

WYCIECZKA DO WIOSKI INDIAŃSKIEJ POCAHONTAS –27 czerwca wszystkie grupy przedszkolne oraz maluszki z grupy żłobkowej wyruszyły na wycieczkę do Wioski Indiańskiej Pocahontas. Podczas pobytu w wiosce na dzieci czekało wiele atrakcji min. zdobywanie indiańskich sprawności, poznawanie obyczajów Indian, samodzielne łowienie ryb, spotkanie z Wodzem oraz strzelanie z łuku. Wycieczka do wioski sprawiła dzieciom wiele frajdy i zabawy, ale przede wszystkim dostarczyła niezapomnianych wrażeń. Wszyscy wrócili w doskonałych humorach.

DZIEŃ TATY – Dzieci w grupie Winogron, rozmawiały dzisiaj o tatusiach. O tym jak pracują, co robią i za co ich dzieci kochają. A żeby tatusiom podziękować, przygotowały laurki – Super taty.

ZAJĘCIA POKAZOWE Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO W dniu 21.06 odbyły się zajęcia otwarte z języka angielskiego dla Rodziców. Podczas lekcji dzieci prezentowały znajomosć nowych słówek, fraz oraz piosenek poznanych w czasie bieżącego roku szkolnego 2016/2017. Cytrynki, Mandarynki, Winogrona i Poziomki otrzymały pamiątkowe dyplomy w związku z zakończeniem kolejnego poziomu nauki języka angielskiego z Helen Doron.

KONKURS RECYTATORSKI – Tego dnia w naszym przedszkolu odbył się Konkurs Recytatorski. Dzieci z poszczególnych grup recytowały wiersze Marii Konopnickiej oraz Juliana Tuwima. Wszystkie dzieci biorące udział w konkursie otrzymały dyplomy za udział. III miejsce zajął Michał, II miejsce zajęła Marysia a miejsce I zajęła Zosia. Wszystkim serdecznie gratulujemy !!!!!

DZIEŃ WIATRU – 19 czerwca Poziomki stworzyły przepiękne, barwne latawce z okazji Dnia Wiatru. Dzieci miały dużo zabawy podczas puszczania ich na naszym placu przedszkolnym.

WARSZTATY FLORYSTYCZNE – Dzisiaj w grupie mandarynek odbyły się warsztaty florystyczne,  które poprowadziła i zorganizowała mama Marlenki. Dla każdego przedszkolaka pani Karolina przygotowała wraz z Marlenką ozdobne słoiczki, w których dzieci stworzyły własną kompozycje kwiatową. Największą atrakcją były kuleczki wodne oraz sztuczny snieg. Dzieci przygotowały również pełen koszyk kwiatów dla Dyrekcji przedszkola i żłobka. Dziękujemy 🙂

TURNIEJ SZACHOWY  W NASZYM PRZEDSZKOLU – 9 czerwca w naszym przedszkolu odbył się turniej szachowy, któremu przewodniczył pan Marcin Korzekwa. W turnieju wzięła udział cała grupa Poziomek. Wśród chłopców I miejsce zajął Michał, II miejsce Diego a III miejsce Igor natomiast wśród dziewczynek pierwsze miejsce równocześnie zajęły: Wiola i Natalia a miejsce 3 zajęła Hania. Gratulujemy!!!

DZIEŃ PRZYJACIELA – Winogrona obchodziły dzisiaj Międzynarodowy Dzień przyjaciela. Dzieci rozmawiały o uczuciach jakimi darzą najbliższe osoby, a także tworzyły prace plastyczne.

DZIEŃ SAŁATKI OWOCOWEJ – 9 czerwca grupa Cytrynek i mandarynek obchodziła dzień sałatki owocowej. tego dnia dzieci przyniosły owoce, które potem pokroiły. Na talerzach pojawiła się piękna, kolorowa sałatka, którą wszystkie dzieci chętnie zjadły.

AFRYKAŃSKA WIOSKA – 8 czerwca Poziomki zorganizowały wystawę prac przestrzennych pt: ” Wioska Afrykańska”. Podczas zajęć rozmawialiśmy o dzieciach z różnych stron świata. Przedszkolaki dowiedziały się, że każde dziecko, bez względu na to, gdzie mieszka, kim są jego rodzice, jak wygląda, ma takie same prawa i powinno być traktowane z szacunkiem i tolerancją.

IDZIEMY NA JAGODY..NA JAGODY – Dzieci z grupy Winogron poznawały strukturę lasu. Wspólnie spiewały piosenkę „Na jagody”, do której przygotowały pracę przestrzenną – jagódki. Do pracy został wykorzystany mech florystyczny. Dzieci zapoznały się z mchem za pomocą zmysłu: dotyku węchu, wzroku.

AKADEMIA POŻEGNANIA STARSZAKÓW – 5 czerwca grupa Poziomek oficjalnie pożegnała się z przedszkolem. Dzieci wystąpiły z wakacyjnym przedstawieniem, a na koniec zatańczyły śląski taniec Grozik. Młodsze dzieci z przedszkola pożegnały poziomki przepięknymi występami. Starszaki na koniec otrzymały poziomkowe rożki z niespodziankami.

MAJ


 SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI ORGANIZACJI MŁODZIEŻOWEJ AIESEC- 31 maja w naszej placówce odbyło się spotkanie z przedstawicielami Organizacji Młodzieżowej AIESEC. Naszymi gośćmi byli: Dorothy z Hong Kongu oraz Roger z Singapuru. Opowiedzieli i zapoznali nas ze zwyczajami kultury wschodniej: taniec ludowy, tradycyjna muzyka oraz przepis na chińskiego chamburgera. Dorothy i Roger opowiedzieli dzieciom bajkę w dialekcie seczuańskim. Na koniec przedszkolaki uczyły się posługiwać pałeczkami podczas jedzenia ryżu.

IV POWIATOWA OLIMPIADA Z JĘZYKA ANGIELSKIEGO DLA DZIECI – 29 maja odbyła się IV Powiatowa Olimpiada z Języka Angielskiego dla przedszkolaków. W Helen  Doron w Świdnicy zgromadziły się dzieci, które brały udział w rozwiązywaniu zadań oraz łamigłówek w obcym języku. Nasze przedszkole reprezentowała grupa młodsza: Bianka oraz Michał, natomiast grupę starszą: Hania i Diego, którzy zajęli I miejsce.. BRAWO !!!W Centrum Helen 

PIKNIK RODZINNY-26 maja dzieci wraz z rodzicami uczestniczyły w pikniku rodzinnym, który rozpoczął się występami artystycznymi przedszkolaków oraz rozdaniem własnoręcznie wykonanych prezentów. Podczas pikniku można było bawić się na dmuchanych zamkach oraz jeść dużo pyszności: gofry, watę cukrową, ciasta oraz kiełbaski z grilla. zabawa była bardzo udana

VI FESTIWAL PIOSENKI ANGLOJĘZYCZNEJ W DZIERŻONIOWIE – Nasze przedszkolaki z grupy Poziomek Hania i Igor wzięły udział w festiwalu Piosenki Anglojęzycznej w Dzierżoniowie. Dzieci wykazały się ogromna wiedzą i zdobyły wyróżnienie. Serdecznie gratulujemy!

KWIECIEŃ


WIZYTA U STRAŻAKÓW – Winogrona i Poziomki wybrały się do straży pożarnej, aby bliżej przyjrzeć się pracy strażaka. Dzieci mogły usiąść w wozie strażackim, lały wodę ze strażackiego węża oraz poznały szczegóły tak odpowiedzialnego zawodu. Prawie każdy przedszkolak po wizycie w straży chce zostać strażakiem.

LISTOPAD


WARSZTATY Z ROBOTYKI – 21.11.2016

Dnia dzisiejszego na zajęciach zbudowaliśmy wspaniałego robota jakim był robo- pociąg. Składał się on  z około 45 części. Na koniec zajęć włączylismy naszego robota, którego zadaniem było przewiezienie prezentów do mikołaja, z którym spotkanie już niedługo.

WARSZTATY Z ROBOTYKI – 7.11.2016

Dziś na zajęciach zbudowaliśmy wymarzone samochody. Nasze konstrukcje posiadały silnik, który był głównym napędem naszego pojazdu. Składał się on z około 50 części co nie spowodowało problemu najmłodszym.

DZIEŃ POSTACI Z BAJEK

4 listopada Poziomki obchodziły Dzień Postaci z bajek. Przedszkolaki przyniosły do przedszkola książeczki i opowiadały swoje ulubione bajki. Następnie dzięki pacynką mogły wcielić się w różne postacie i zagrać krótkie scenki.

PAŹDZIERNIK


TWORZYMY PRACE KONKURSOWĄ

Dzieci z grupy winogronek i poziomek wspólnie przygotowały pracę „Królestwo Eqestrii” Akademii Przyjaciół My Little Pony.
Najpierw były rozmowy jak może wyglądać praca, później zbieraliśmy kamyczki – na ścieżki. Listki i gałązki na przygotowanie lasu.
Dzieci także przygotowały piękne kwiaty do ogrodu koników. Chyba najtrudniej było przygotować koniki – w tym pomogła nam Julcia (córka Pani Iwonki).
Za pomoc w przygotowaniu dziękujemy!

Dzieci dzięki tej pracy starają się wygrać 4,500 zł na pakiet zabawek 🙂
Zapraszamy Państwa do głosowania na naszą pracę na stronie http://akademia-przyjazni.pl/galeria-konkursowa/

NAJPIĘKNIEJSZA HALLOWEENOWA DYNIA

27 października w naszym przedszkolu odbył się konkurs na najpiękniejszą Halloweenową Dynię. Jury miało trudne zadanie, ponieważ dynie były bardzo ładne i oryginalne. Po obradach komisja ogłosiła wyniki. Wyróżnienia otrzymali: Małgosia z grupy poziomek, Julia i Łucja z grupy cytrynek i  mandarynek, Amelia z grupy cytrynek,  Wanda z grupy poziomek oraz Marlena z grupy mandarynek. 3 miejsce otrzymał Igor z grupy poziomek, 2 miejsce otrzymał Janek z grupy Winogron, a miejsce 1 Lura z grupy winogron. Wszystkie dzieci biorące udział  konkursie otrzymały dyplom i słodką niespodziankę. Wszystkim serdecznie gratulujemy!

SPOTKANIE Z POLICJĄ

26 października nasze przedszkolaki odwiedziła pani Policjantka. Rozmawiała z dziećmi na temat zagrożenia jakie może na nie czyhać i jak sobie poradzić w takich sytuacjach. Odgrywała z dziećmi scenki zagrażające życiu i pokazała w jaki sposób możemy komuś pomóc. Dzieci utrwaliły sobie również jak prawidłowo przechodzi się przez przejście i wszyscy razem przypomnieliśmy sobie numery alarmowe. Przedszkolaki już nie mogą doczekać się kolejnej wizyty policji w naszym przedszkolu.

SPEKTAKL PT: ” O PSOTNYM KRASNALU”

25 października gościliśmy w naszym przedszkolu Teatr Moralitet z Krakowa, który wystawił dla nas spektakl pt: O psotnym Krasnalu”. Bohaterowie przedstawienia uświadomili dzieciom, że warto być miłym, koleżeńskim i pomocnym dla innych. Dzieci przypomniały sobie również jak ważne jest używanie 3 magicznych słów: proszę, dziękuję i przepraszam.

UROCZYSTOŚĆ PASOWANIA NA ŻŁOBKOLACZKA I PRZEDSZKOLAKA

25 października odbyła się w naszym przedszkolu uroczystość Pasowania na Żłobkolaczka i Przedszkolaka. Dzieci jeszcze nieśmiało śpiewały i recytowały wiersze oraz tańczyły. Zostały pasowane na prawdziwego i dzielnego żłobkolaczka i przedszkolaka.

WARSZTATY Z ROBOTYKI – 25.10.2016

Dzisiejsze zajęcia zaowocowały w dwa roboty. Najmłodsi zbudowali robo – bączka, zabawkę, która za pomocą specjalnego mechanizmu wprawia w ruch naszego kręciołka dając ogromny ubaw. Starsi zbudowali robo – smoka. Robot zbudowany z 65 sztuk klocków, ryczącego oraz śpiacego jak się nic nie dzieje.

CYTRYNKOWY JEŻYK

Cytrynki malowały dziś raczkami jeżyka. Jest to świetna zabawa sensoryczna, idealna w terapii z nadwrażliwością, która również świetnie pobudza wyobraźnię.

JESIENNY PEJZAŻ

Dziś dzieci z grupy mandarynek wykonywały farbami pejzaż jesienny. Przedszkolaki bardzo lubią akwarele poprzez które można wyrazić swoją ekspresję twórczą i kreatywność.

DYNIOWE CIASTECZKA

Październik to czas na dynie. W związku z tym dzieci przygotowały ciasto z niską zawartością cukru, z którego później powstały pyszne ciasteczka dyniowe- nie tylko miały kształt dyni ale miały też  posypkę z pestek dyni. Smacznego 🙂

DZIEŃ MARCHEWKI

Winogrona obchodziły dzisiaj dzień marchewki. Przedszkolaki własnoręcznie tworzyły kukiełki z tego warzywa, aby zaprezentować własny teatrzyk kukiełkowy. Przy pracy rozbrzmiewał dzieciom  dzwięk piosenki pt: ” Marchewki urodziny”.

CO KRYJE W SOBIE ZIEMNIAK

Dzieci z grupy Winogron gromadzą wiedzę na temat warzyw. Tym razem poznajemy właściwości ziemniaka. Tarliśmy ziemniaki tarką, wyciskaliśmy go przez gazę – zrobiona z rajstopy. Na koniec dzieci zobaczyły skąd się bierze mąka ziemniaczana- skrobia. Świetna zabawa badawcza 🙂

DZIEŃ LASU

Dziś Mandarynki obchodzą Święto lasu. Z tej okazji mieliśmy możliwość obejrzenia z bliska prawdziwych darów lasu, które póżniej wykorzystaliśmy do zrobienia własnej makiety. Przedszkolaki widziały grzyby i potrafią już odróżnić, które z nich są jadalne, a które trujące i nie należy ich zbierać w lesie.

DZIEŃ KOLEJARZA

10 października w Dzień Kolejarza Poziomki wspólnymi siłami złożyły tekturową lokomotywę, którą potem pomalowały fantami. W naszej grupie jest wielu pasjonatów kolejnictwa, dzięki którym dowiedzieliśmy się różnych ciekawostek o pociągach.

WARSZTATY Z ROBOTYKI -10.10.2016

CO SOBIE KUPIĘ JAK BĘDĘ DUŻA/DUŻY

Dzisiejsze zajęcia zaowocują w kreatywne pomysły najmłodszych. Każdy zbuduje rzecz, którą chciałby mieć w swojej przyszłości. Projektami, z którymi się spotkaliśmy to samochody, samoloty, statki, duże domy  wiele wiele innych również wspaniałych.

DZIEŃ DRZEWA

 10 października to Światowy Dzień Drzewa. Winogronka a tym dniu rozmawiały o drzewach, produktach uzyskanych z drzew oraz o tym, aby szanować środowisko. Na koniec dzieci przygotowały piękne jesienne drzewa oraz przygotowały wystawę na korytarzu. Prawie jak w parku 🙂

WRZESIEŃ


CYTRYNKI BAWIĄ SIĘ I PRACUJĄ

Cytrynki bawiły się dziś kulkami do modelowania z masy kukurydzianej. Rozwijają one wyobraźnię, zdolności motoryczne oraz dziecięcą kreatywność.

DZIEŃ CHŁOPAKA

30 września chłopcy z naszego przedszkola obchodzili swoje święto. Otworzyliśmy Klub Niezwykle Uprzejmych Chłopców. Chłopcy musieli odpowiedzieć na pytania quiz „Wiem jak się zachować”.  Za poprawne odpowiedzi dziewczynki wręczyły im słodkie niespodzianki.

WYCIECZKA DO KĄTEK

29 września wybraliśmy się do Kątek z okazji Dnia Pieczonego Ziemniaka. Dzieci brały udział w przeróżnych konkurencjach i otrzymały za to Złote Kartofle. Były też kiełbaski  i pieczone ziemniaki w ogródku. Atrakcyją była również jazda konna.

ZABAWA PIASKIEM KINETYCZNYM

Dziś mandarynki wykorzystały piasek kinetyczny do zajęć manualnych. To doskonały materiał do pracy z dzieckiem doskonalący percepcję wzrokowo – ruchową oraz motorykę małą.

JESIENNE JEŻE

27 września Poziomki zorganizowały wystawę pt: „Jesienne jeże”. Podczas spaceru po parku zauważyliśmy, że pani jesień przyniosła ze sobą szyszki. Zebraliśmy je i za pomocą plasteliny stworzyliśmy przepiękne jeże.

WARSZTATY Z ROBOTYKI – 26.09.2016

Dzisiaj były  bardzo kreatywnie zajęcia, gdyż zmierzaliśmy się z ogromem wyobraźni najmłodszych. Do dyspozycji mieliśmy powiększone zestawy klocków by stworzyć coś wielkiego. Każdy mógł stworzyć co tylko chciał, lecz jednym warunkiem jaki musiał zaistnieć w cudach to dołączony silnik by nasz wytwór mógł za pomocą tego własnie silnika ruszać się.

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

20 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. W tym dniu wszystkie dzieci opowiadały co lubią robić najbardziej w przedszkolu. Razem stwierdziliśmy, że bycie przedszkolakiem to fajna sprawa. Nie dość, że w przedszkolu można się bawić w ulubione zabawy ze swoimi przyjaciółmi to jeszcze sporo przez tą zabawę się nauczymy. Ten dzień jest okazją do świętowania, zabawy, radości z bycia Przedszkolakiem.

DZIEŃ SOWY

Dzisiaj w grupie mandarynek obchodzimy Dzień Sowy. Z tej okazji na spacerze zebraliśmy liście, z których mogliśmy wykonać piękne sowy.

SCENARIUSZ: „JESIENNY WIATR” – W GRUPIE MANDARYNEK

Dziś zawitał do nas wiatr. Postrącał liście z drzew. A my poprzez ćwiczenia motoryczne, taniec oraz zabawy doskonalące orientację w przestrzeni potrafimy już naśladować odgłos wiatru i rozpoznawać podstawowe kolory liści.

WARSZTATY Z ROBOTYKI – 12.09.2016

Dzisiaj odbyły się pierwsze zajęcia z robotyki. Wprowadzamy zatem dzieci w świat robotyki. Pokażemy dzieciom 8 wspaniałych robotów, a każdy z nich posiada inna funkcję. Wśród nich są: Robo wąż, robo piła, robo skorpion, robo młot, robo poszukiwacz, robo tracker, robo katapulta. Każde dziecko będzie miało możliwość pobawienia się tymi niesamowitymi robotami, a tym samym przygotują się one na budowę nowych, przyjaznych dla najmłodszych  robotów.

JESIENNY SPACER

Dzieci z grupy cytrynek i mandarynek wybrały się na spacer do parku w celu zbierania liści i kasztanów. Jeszcze po drodze dzieci miały okazję podziwiać ciekawe rzeźby z piaskowca…był t kotek, lokomotywa i koń.

W NASZEJ  NOWEJ GRUPIE PRACUJEMY – RYSUJEMY

Żłobkolaczki są już Mandarynkami. Przez cały wrzesień adoptują się w grupie, ale tez intensywnie pracują. Dzieci przez ten krótki okres wykonały jeże z plasteliny, borowika z orzecha i gałęzi oraz muchomorka – wydzierankę z bibuły. Oprócz zajęć dzieciom towarzyszy zabawa z piosenką przy akompaniamencie pianina.

PIŁKI

Nasze pierwsze doświadczenie z piłkami, kiedy dzieci słuchały  opowiadania pt „Powitanie”. Dzieci nie tylko bardziej skupiały  uwagę ale tez jednocześnie poprawiają swoją równowagę i ogólną koordynację ruchową.

MY NIE GRYZIEMY

W trosce o zdrowie i bezpieczeństwo najmłodszych Fundacja Ewy Naworol zorganizowała akcję edukacyjną „My nie gryziemy”. 7 września przedszkolaki wzięły udział w zajęciach z zakresu profilaktyki pogryzień i ataków przez psy. Dzieci obejrzały bajkę edukacyjną dotyczącą bezpiecznego obcowania ze zwierzętami raz mogły posłuchać przez stetoskop bicie serca psa.

ZAJĘCIA PLASTYCZNE W GRUPIE WINOGRON

Dzieci z grupy Winogronek doskonaliły umiejętności tworzenia kompozycji przestrzennych za pomocą wcześniej przygotowanych stempli (naturalnych) oraz farb.

IMIONA

Na zajęciach ruchowych w domki dzieci zamieniały się kartkami A4 z ich imionami. Dzieci uczą się w ten sposób literek metodą odimienną. Imię jest kluczem, za pomocą którego dziecko może w sposób dla siebie najłatwiejszy i najbardziej naturalny, odkryć alfabetyczną strukturę pisma, czyli reakcję znaczeniową miedzy wyrazem napisanym, a słowem mówionym oraz reakcję brzmieniową miedzy literą a fonemem.

 

 

SIERPIEŃ


DZIEŃ CHORWACKI

26 sierpnia w naszym przedszkolu odbył się Dzień Chorwacki. Pani Ania, mama naszego kolegi, która przez jakiś czas mieszkała w Chorwacji, opowiedziała dzieciom o zwyczajach jakie tam panują, pokazała flagę oraz nauczyła dzieci tańca. Wszyscy razem próbowaliśmy zaśpiewać piosenkę po chorwacku. Okazało się, że ten język nie jest wcale taki trudny:-) Na koniec wszystkie dzieci wykonały krawaty oraz otrzymały  w nagrodę naklejki krewetki.

WSPOMNIENIA Z WAKACJI

Przedszkolaki rozpoczęły ostatni wakacyjny temat. Dzieci dzisiaj wspominały letni czas, opowiadały o swoich podróżach, przygodach wakacyjnych, tworzyły „kolorową drogę odpoczynku i wspomnień ” odbijając na papierze swoje stopy pomalowane farbą. Zabawa dostarczyła dzieciom wiele radości.

DZIEŃ MUFFINKI

11 sierpnia Winogronka obchodziły dzień Muffinki. Dzięki naszejj koleżance Hani, która wraz ze swoją mamą upiekła babeczki, mogliśmy udekorować ciasteczka w przeróżne wzorki i potem je ze smakiem zjeść.

TYDZIEŃ GRECKI

Tym razem mieliśmy okazję zwiedzić „palcem po mapie” słoneczną Grecję. Podczas tej podróży dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o tym pełnym historii kraju. Poznaliśmy najciekawsze zabytki tego uroczego zakątka (Akropol). Wiemy, że stolicą tego kraju są Ateny. Poznaliśmy troszeczkę mitologii (choć brzmiała dla nas jak bajka bo opowiadała o różnych starożytnych bogach żyjących na górze Olimp). Teraz wiemy że bajka Herkules Disney`a opowiadała właśnie o jednym z nich. Język grecki jest bardzo trudny, jednak mimo to nauczyliśmy się kilku zwrotów i staraliśmy się ich używać. Samodzielnie przygotowywaliśmy pyszną sałatkę grecką oraz poznaliśmy taniec grecki GREK ZORBA.

ŚWIĘTO SŁONIA

W tym dniu naszym bohaterem był słoń. Dowiedzieliśmy się, że to bardzo inteligentne zwierzę lubiane zwłaszcza przez dzieci. Przedszkolaki wykonały pracę plastyczną z plastikowego talerza, który doskonale nadał się na słonia oraz brały udział w zabawach muzyczno-ruchowych o tematyce słonia śpiewając w języku polskim i angielskim.

WIZYTA W OGRODZIE RÓŻANYM

Dzieci z Europejskiej Akademii Dziecka w Świdnicy miały okazję przebywać w przepięknym nowo powstałym ogrodzie, który znajduje się niedaleko naszego przedszkola. Dzieci dowiedziały się jak przebiegały prace rekonstrukcyjne ogrodu, były zachwycone fontanną i pięknymi kwiatami i oczywiście musiały sprawdzić ich zapach.

FESTIWAL BACHOWSKI

11 sierpnia w ramach Festiwalu Bachowskiego, jak co roku, wszystkie dzieci z naszego przedszkola wzięły udział w koncercie przygotowanym specjalnie dla dzieci. Dzieci poznały wiele instrumentów muzycznych, wysłuchały utworów w wykonaniu znanych muzyków i mogły „na żywo” poczuć atmosferę prawdziwego koncertu muzyki klasycznej.

TYDZIEŃ POLSKI

Dzisiejszy poniedziałek rozpoczął TYDZIEŃ POLSKI w naszym przedszkolu. Pierwszy dzień jest dniem zabaw oraz tradycyjnych potraw przygotowanych przez nasze Panie i zorganizowanym w formie grilla w ogrodzie przedszkolnym.
Dzieci jadły kiełbaski oraz pierogi prosto z rusztu, w czasie wolnym korzystały z urządzeń w naszym ogrodzie, szalały na huśtawkach, karuzeli i grały w piłkę nożną.
Po zabawach w ogrodzie zajęcia przeniosły się do sal przedszkolnych. Dzieci poznały symbole narodowe, nauczyły się śpiewać hymn narodowy, a także rozwiązywały zagadki dotyczące Polski.

RETROSPEKTYWA

5 sierpnia dzieci z grupy POZIOMEK i WINOGRON wybrały się do Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy, w którym obejrzały przepiękną wystawę prac plastycznych autorstwa Pani Kamili Karst pt. RETROSPEKTYWA”. Przedszkolaki oglądały obrazy, a także wspaniałe rzeźby wykonane z papieru i gipsu. Największe wrażenie na dzieciach zrobił ogromny tekturowy koń.

TURNIEJ PIŁKARSKI

W czwartek dzieci z grupy WINOGRON i POZIOMEK wybrały się na stadion sportowy, na którym odbywał się Międzynarodowy Turniej Piłkarski. Przedszkolaki kibicowały piłkarzom z Polski, a w przerwach próbowali sami strzelać gole. Zabawy na boisku w towarzystwie piłkarzy dostarczyły dzieciom wiele radości i niezapomnianych wrażeń. Dzieci mogły doświadczyć gry na prawdziwym boisku i zaprezentować swoje umiejętności piłkarskie, które na co dzień trenują w ramach Akademii Sportu pod okiem Pana Janusza Masny.

W NASZYM PRZEDSZKOLU TRWA TYDZIEŃ CHIŃSKI

Kolejnym przystankiem na  naszej wakacyjnej drodze są Chiny. Dzieci zapoznały się z flagą i  położeniem tego państwa oraz usłyszały kilka ciekawostek z nim związanych. Atrakcją okazało się kosztowanie ryżu za pomocą pałeczek. Przedszkolaki budowały także Mur Chiński z klocków i tworzyły chińskie kapelusze.

LIPIEC


TYDZIEŃ NIEMIECKI

Cały ten tydzień poświęcony jest państwu włoskiemu. Dzieci dowiedziały się jaka jest stolica Włoch, położenie na mapie, słynne i ważne postacie jak Leonardo da Vinci czy Antonio Vivaldi. Przedszkolaki poznały też  nazwisko autora, który napisał książkę „ Pinokio” bardzo znaną wśród dzieci. Na warsztatach makaronowych wszystkie dzieci przekonały się jak wiele  jest rodzajów makaronów. W czwartek wszystkie grupy brały udział w konkurencji „Wciąganie spagetti na czas”. Na koniec tygodnia przedszkolaki ze starszych grup wybrały się na włoski przysmak jakim jest pizza, młodszym przedszkolaczkom pizzę dostarczono do przedszkola.

CENTRUM INICJATYW WSZELAKICH – WYCIECZKA

21 lipca, Mandarynki, Winogrona i Poziomki wybrały się na Wycieczkę do Centrum Inicjatyw Wszelakich we Wrocławiu. Przedszkolaki wzięły udział w twórczych warsztatach. Zrobiły autka z filcu, samodzielnie przygotowały szaszłyki z owoców, które potem zjadły. Dowiedziały się w jaki sposób zwierzęta kamuflują się w lesie oraz ćwiczyły pod okiem trenera.

 

TYDZIEŃ NIEMIECKI

Kolejnym poznanym przez nas krajem były Niemcy. Przedszkolaki wypełniały kontury tego państwa trzema barwami: czarnym, czerwonym i żółtym i usłyszały kilka podstawowych słów i zwrotów w języku niemieckim. Dzieci zapoznały się z niektórymi baśniami Braci Grimm oraz wykonały prace plastyczne: malowały kontury aut i naklejały na nich logo niemieckich marek samochodowych oraz lepiły z masy solnej niemiecki specjał kulinarny – precla. Uwieńczeniem niemieckiego tygodnia był Rosenmontag, czyli karnawał po niemiecku, podczas którego dzieci przebrały się za różne postaci i wspólnie bawiły się przy dzwiękach niemieckiej muzyki.

TYDZIEŃ HISZPAŃSKI

W naszym przedszkolu trwa tydzień hiszpański. Przedszkolaki poznały hiszpańskie słówka oraz tańce takie jak: flmenco i pasadoble. Dzieci stworzyły przepiękne wachlarze, dowiedziały się co to jest corrida i kim jest torreador. Na koniec zatańczyły hiszpański taniec przy piosence Enrique Iglesias oraz wykonały maski zorro.

ŚLĘŻAŃSKIE MIODY – WYCIECZKA EDUKACYJNA DO SULISTROWICZEK

 

TYDZIEŃ FRANCUSKI

Dzieci w naszym przedszkolu nabywają wiadomości o tradycji, kulturze i życiu ludzi we Francji. Kojarzą Francję z Wieżą Eiffla, modą, Disneylandem i Czerwonym Kapturkiem. Znają najsłynniejszego francuskiego autora bajek dla dzieci. Wiedzą, że pegeout to samochód  francuski, a przysmaki francuskie to: ser, ślimaki i żaby. Potrafią zaśpiewać piosenkę po francusku i zaprojektować kapelusz jak w prawdziwym świecie paryskiej mody.

WYJŚCIE DO AMARETTO

Winogronka rozpoczęły sezon wakacyjny i wybrały się na lody. W piękny słoneczny dzień dzieci usiadły w ogródku lodziarni Amaretto i kosztowały pyszne lody o różnych smakach.

ZAGRODA KRASZEWICKA

1 lipca 2016 grupa Cytrynek wybrała się na wycieczkę edukacyjną do Kraszewickiej Zagrody.  W pierwszej części wycieczki dzieci mogły oglądać i karmić zwierzęta. Króliki, kozy, barany jadły prosto z ręki pyszną marchewkę i jabłka. Wielką atrakcją dla dzieci były kury, kaczki, kogut a nawet jeden piękny łabędź. Do całej zagrody zwierząt przychodził oswojony kot, który z ciekawością się przyglądał. Dodatkową „zabawką” była świnka morska także oswojona i przyjazna dzieciom. W drugiej części wycieczki przedszkolaki brały czynny udział w kalamburach o zwierzętach i świetnie dawały sobie radę wskazując na odpowiednie tabliczki. Na koniec była słodka drożdżówka oraz zabawy z liną i chustą Klanza.